Památky, které chceme opravit v roce 2018.

1. Oprava kapličky sv. Jana nepomuckého v obci Korce

Nad osadou Korce se zvedá čedičový kužel Koreckého vrchu, který je zajímavý z geologického i botanického hlediska. Navíc je z jeho vrcholu krásný rozhled. Celý vrch je v I. zóně ochrany přírody. Nynější turistická cesta na vrchol nevede po trase cesty historické, podél níž byla kdysi Křížová cesta, kterou vytvořil v roce 1838 korecký kameník František Louša (Lausch). Na vrcholku kopce (465 m) stával kříž a sochy Panny Marie, sv. Jana a Máří Magdaleny. Sousoší bylo zničeno, zbytek jedné ze soch se nachází u koreckých chalupářů. Nepatrné zbytky Křížové cesty je možné podél původní cesty dosud nalézt.
Na území obce se nacházejí celkem tři kapličky před obcí v polích kaplička sv. Prokopa, kterou nechali postavit předci pana Prokopa Liehmana z č.p.20 (obnovena 2007 ), kaplička sv. Floriána se nachází u č.p. 32 a byla postavena panem Franzem Luniakem roku 1832 (obnovena 2004).
Kaplička sv. Jana Nepomuckého kterou bychom rádi obnovili byla postavena na počátku devatenáctého století předky Josefa Zimmerhackla vlastníka č.p. 1

Celková stavební oprava bude doplněna obrazem sv. Jana Nepomuckého

      

Na základě žádosti o poskytnutí grantu byl projekt podpořen Nadací Občanského fóra

2. Oprava studánky pod obcí Luka

      

Na základě žádosti o grant byl projekt podpořen Libereckým krajem.

3. Obnovení sochy Sv. Jana Nepomuckého na Horní Housce

Do roku 1945 stávala na Horní Housce dřevěná socha Sv. Jana Nepomuckého na dřevěném sloupu. Socha i sloup se s koncem války ztratili. Na místě sochy byla následně vysazena " Lípa svobody ". Našemu spolku se podařilo zakoupit  sochu Sv. Jana Nepomuckého z dusaného pískovce, kterou bychom chtěli umístit na kamenný podstavec a vrátit na původní místo. 

4. Umístění železného kříže

Náš spolek zakoupil 3metry vysoký železný kříž s litinovými ozdobami. Kříž zrestaurujeme a po dohodě s obcí Ždírec jej umístíme jako centrální na hřbitově na Bořejově. Obec Ždírec, která je správcem hřbitova přislíbila finanční přispěvek. Pod křížem necháme zrestaurovat i kamenný podstavec.

  

5. Pomníček padlým pod Beškovem

Stav pomníčků padlým v I. světové válce je dlouho trnem v oku našich členů. Několikrát jsme žádali různé instituce v grantových řízeních o přispění na jejich revitalizaci. Bohužel úcta k padlým není v našem státě již dlouhou dobu na pořadu dne. Naši členové se tudíž dohodli, že si pomníčky vezmou na starost a postarají se o jejich opravu sami. Věříme, že se budeme moci v roce 2018 podívat na fotografie i zkrášleného pomníčku pod Beškovem.

   

Novinky

 • Výroční zpráva

  16.3.2018

  Výroční zprávu spolku za rok 2017 naleznete zde

 • Plány na rok 2018

  15.2.2018

  Předpokládané akce pro rok 2018 naleznete zde

 • Barokní kříž v obci Kruh slavnostně požehnán

  22.7.2017

  Více o opravě a žehnání pod tímto odkazem

 • Svěcení barokního kříže v Kruhu

  16.7.2017

  Pozvánku na svěcení barokního kříže v Kruhu naleznete zde

 • Pozvánka na výstavy a koncert

  6.6.2017

  Pozvánky na tři výstavy a jeden koncert naleznete zde

Starší »