Památky, které chceme opravit v roce 2018.

1. Oprava kapličky sv. Jana nepomuckého v obci Korce

Nad osadou Korce se zvedá čedičový kužel Koreckého vrchu, který je zajímavý z geologického i botanického hlediska. Navíc je z jeho vrcholu krásný rozhled. Celý vrch je v I. zóně ochrany přírody. Nynější turistická cesta na vrchol nevede po trase cesty historické, podél níž byla kdysi Křížová cesta, kterou vytvořil v roce 1838 korecký kameník František Louša (Lausch). Na vrcholku kopce (465 m) stával kříž a sochy Panny Marie, sv. Jana a Máří Magdaleny. Sousoší bylo zničeno, zbytek jedné ze soch se nachází u koreckých chalupářů. Nepatrné zbytky Křížové cesty je možné podél původní cesty dosud nalézt.
Na území obce se nacházejí celkem tři kapličky před obcí v polích kaplička sv. Prokopa, kterou nechali postavit předci pana Prokopa Liehmana z č.p.20 (obnovena 2007 ), kaplička sv. Floriána se nachází u č.p. 32 a byla postavena panem Franzem Luniakem roku 1832 (obnovena 2004).
Kaplička sv. Jana Nepomuckého kterou bychom rádi obnovili byla postavena na počátku devatenáctého století předky Josefa Zimmerhackla vlastníka č.p. 1

Celková stavební oprava bude doplněna obrazem sv. Jana Nepomuckého

      

Na základě žádosti o poskytnutí grantu byl projekt podpořen Nadací Občanského fóra

2. Oprava studánky pod obcí Luka

      

Na základě žádosti o grant byl projekt podpořen Libereckým krajem, Spolkem pro ekologickou výstavbu a obcí Luka.

3. Obnovení sochy Sv. Jana Nepomuckého na Horní Housce

Do roku 1945 stávala na Horní Housce dřevěná socha Sv. Jana Nepomuckého na dřevěném sloupu. Socha i sloup se s koncem války ztratili. Na místě sochy byla následně vysazena " Lípa svobody ". Našemu spolku se podařilo zakoupit  sochu Sv. Jana Nepomuckého z dusaného pískovce, kterou bychom chtěli umístit na kamenný podstavec a vrátit na původní místo. Finančně podpořeno obcí Blatce. 

4. Umístění železného kříže

Náš spolek zakoupil 3metry vysoký železný kříž s litinovými ozdobami. Kříž zrestaurujeme a po dohodě s obcí Ždírec jej umístíme jako centrální na hřbitově na Bořejově. Obec Ždírec, která je správcem hřbitova přislíbila finanční přispěvek. Pod křížem necháme zrestaurovat i kamenný podstavec.

  

5. Pomníček padlým pod Beškovem

Stav pomníčků padlým v I. světové válce je dlouho trnem v oku našich členů. Několikrát jsme žádali různé instituce v grantových řízeních o přispění na jejich revitalizaci. Bohužel úcta k padlým není v našem státě již dlouhou dobu na pořadu dne. Naši členové se tudíž dohodli, že si pomníčky vezmou na starost a postarají se o jejich opravu sami. Věříme, že se budeme moci v roce 2018 podívat na fotografie i zkrášleného pomníčku pod Beškovem.

   

Novinky

 • Článek

  23.4.2018

  Rozhovor poskytnutý časopisu Pro památky naleznete pod tímto odkazem

 • Výroční zpráva

  16.3.2018

  Výroční zprávu spolku za rok 2017 naleznete zde

 • Plány na rok 2018

  15.2.2018

  Předpokládané akce pro rok 2018 naleznete zde

 • Barokní kříž v obci Kruh slavnostně požehnán

  22.7.2017

  Více o opravě a žehnání pod tímto odkazem

 • Svěcení barokního kříže v Kruhu

  16.7.2017

  Pozvánku na svěcení barokního kříže v Kruhu naleznete zde

Starší »