Co chceme realizovat v roce 2022

1. Oprava dřevěné zvoničky (tzv. vidlák) v obci Konrádov

Náš spolek uspěl se žádostí o grant u nadace Občanského fóra na opravu drevěné zvoničky v obci Konrádov. Jedná se o cennou součást vesnického mobiliáře a památku zapsanou na seznamu kulturních památek. Její vznik se nám bohužel nepodařilo datovat, ale předpokládáme, že se jedná o stvabu z poloviny 19.stol a že byla zbudována přibližně ve stejné době jako kaplička sv. Jana Nepomuckého. Zvonička byla již jednou zachráněna před zkázou v roce 1975, kdy spodní část uhnila a zvonička spadla. Zásluhou místních chalupářů byla znovu vztyčena. Dnešní stav střechy, podbití stříšky i samotného vidláku je neutěšený a proto jsme se rozhodli zvoničku restaurovat. Nechali jsme zpracovat restaurátorskou zprávu, proběhla konzultace s památkáři. Vzhledem k nákladnosti celé akce je přislíbena finanční pomoc od obce Blatce a místních občanů. Restaurování započne na jaře 2022. Děkujeme všem zúčastněným za podporu 

 

  

 

2. Horní Olešno - dokončení opravy křížku na návsi - OPRAVENO (klikněte na tento odkaz)

.

        

 

3. Zbudování zvoničky na Beškově

       

Ve spolupráci s obcí Blatce jsme se rozhodli obnovit zvoničku, která stávala na Beškově. Na mapě houseckého panství z roku 1840 se zvonička (červená šipka) nachází na kopci nad Beškovem. Dnes je tato část hustě zarostlá stromy a zvonička by zde pozbývala smyslu. Byl vybrán obecní pozemek (modrá šipka), který je na protějším kopci. Současní majitelé houseckého panství, rodina Šimonkova se rozhodla podpořit stavbu dodáním dřeva pro zvoničku. Spolek dodá zvon, zvoničku zhotoví a osadí.

4. Umístění železného kříže

Náš spolek zakoupil 3metry vysoký železný kříž s litinovými ozdobami. Kříž je zrestaurovaný a hledá své místo. Případné Vaše návrhy rádi posoudíme. Musí se jednat o oblast naší působnosti, tedy CHKO Kokořínsko.

  

5. Obnova kříže na Nové Starosti (Blatce)

Od místních obyvatel jsme se dozvěděli, že na stránkách obce Bezdědice jsou informace ohledně kříže, který kdysi stával na Nové Starosti (Neusorge) v katastru obce Blatce. Samoty stály pod obcí Kruh a Vojetín. Zatím se nám na dostupných archiváliích nepodařilo situování kříže dohledat. Pracujeme na archivních podkladech a na jaře se pokusíme o dohledání přímo v místě.

      20220129_113626

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---sociální sítě---

.

.

.

.

.

.

----slider---

slider slider slider slider slider slider

Hrad Kokořín

Čap

Belsko

Kokořínsko

Housecké vrchy

int(2)
 • Pomníček padlým v obci Blatce

  8.11.2022

  Informace o opravě naleznete zde 

 • Křížek Olešno

  23.8.2022

  Fotografie z požehnání zde

 • Požehnání křížku v obci Olešno

  27.7.2022

  Křížek na návsi v Olešně požehnáme 20.08.22 ve 13.30. Těšíme se na Vaši účast. Pozvánka zde

 • Výroční zpráva za rok 2020

  14.4.2021

  Zprávu naleznete zde

 • Nové projekty

  1.2.2021

  O tom co chystáme na rok 2021 se více dozvíte zde

« Novější | Starší »